Trójwymiar intencjonalności

Studia Philosophiae Christianae 52 (3):51 (2018)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Problematyka intencjonalności została przywrócona filozofii przez Franciszka Brenatana. Jednakże już on wskazywał, że źródlła tej problematyki sięgają starożytności i średniowiecza. Poszukiwanie śladów tej problematyki w dziejach filozofii doprowadziło mnie do stwierdzenia, że intencjonalność jako niezbywalna właściwość świadomości charakteryzuje się trójwymarowością, która wyraża się w theoria, praxis i poiesis. Współcześni badacze intencjonalności skupiają się przede wszystkim na intencjonalności poznawczej, a w tym – albo na samym odniesieniu się do przedmiotu, albo na immanentnym przedmiocie, inegzystującym w przeżyciach psychicznych. Tymczasem charakteryzuje ona całe życie świadomościowe człowieka. Dookreśla całą świadomościową aktywność podmiotu w sferach: teoretycznej, praktycznej i wytwórczej. Przejawia się zatem jako sposób bycia podmiotu świadomego : jako zawieranie w sobie treści intencjonalnych, jako relacyjność, odniesienie, skierowanie, otwarcie i zdawanie sobie sprawy, a także jako nadawanie sensu i powoływanie bytów czysto intencjonalnych. Jako podstawowy faktor intencyjności ujawnia się w budzeniu się świadomości, budując przeżycia świadome, które mają charakter pojetyczny, praktyczny i teoretyczny. Tak określony charakter przeżyć jest jednakże jedynie wskazaniem na dominujący moment w danym przeżyciu, gdy każde z nich określane jest przez wszystkie trzy momenty. Dzięki niej przeżycie świadome charakteryzuje się trójwymiarowością poznawczą, działaniową i wytwórczą. Wszelka aktywność świadomości jest zawsze pewnym działaniem, które zawiera w sobie moment poznawczy i które wytwarza coś transcendentnego wobec własnego działania. Zdanie sobie sprawy z trójwymiarowości intencyjności i intencjonalności pozwala zrozumieć człowieka oraz rodzące się dylematy dotyczące jego działania, poznania i wytwarzania.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 92,931

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

O intencjonalności i reprezentacji.Witold Płotka - 2011 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 78.
Przypisywanie intencjonalności a natura ludzka.Damian Leszczyński - 2009 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 71.
Zarys naturalistycznej koncepcji intencjonalności.Mieszko Tałasiewicz - 2013 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 86 (2):389-400.
Johna Searle'a opis intencjonalności pragnień.Paweł Bankiewicz - 2009 - Studia Philosophiae Christianae 45 (2):155-169.
Teoria intencjonalności w Badaniach logicznych Husserla.Witold Płotka - 2008 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 65.
Teoria intencjonalności i umysłu Johna R. Searle'a.Arkadiusz Chrudzimski - 1995 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 14 (2):73-83.

Analytics

Added to PP
2022-11-21

Downloads
3 (#1,726,395)

6 months
2 (#1,257,544)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

O prawdzie w literaturze uwag kilka.Wiesława Tomaszewska - 2020 - Studia Philosophiae Christianae 56 (4):341-357.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references