Foucault'da Özne, İktidar ve Şiddet İlişkisi

In Atıl Cem Çi̇çek & Ergün Cengiz (eds.), I. Ulusal Si̇yaset Bi̇li̇mi̇ Ve Kamu Yöneti̇mi̇ Kongresi̇ Bi̇ldi̇ri̇ Özetleri̇ Ki̇tabi. Kars, Kars Merkez/Kars, Türkiye: (2020)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Michel Foucault’nun çalışmalarının merkezi noktalarından birisini, Batı kültüründe insanların, özneye dönüştürülmesinin tarihini ortaya çıkarmak oluşturmaktadır. Diğerini ise, özneye dönüştürme tekniklerine karşı verilen mücadeleler, çeşitli iktidar tekniklerinin dayattığı bireysellik ve kimlikten kurtulmanın, özgürleşmenin imkânı oluşturmaktadır. İnsanları, öznelere dönüştüren süreçleri bir bütün olarak ele almak yerine, çeşitli nesneleştirme kipleri üzerinden incelemenin daha akıllıca bir yol olduğunu düşünen Foucault, çalışmalarında insanı özneye dönüştüren üç ayrı nesneleştirme kipine yoğunlaşır. Bunlar; kendilerine bilim statüsü kazandırmaya çalışan filoloji gibi araştırma kipleri, deli ile akıllı, hasta ile sağlıklı, suçlular ile “iyi çocuklar” gibi “bölücü pratikler” olarak adlandırılan pratiklerde ortaya çıkan nesneleştirilme kipleri ve son olarak cinsellik gibi alanlarda bir insanın kendini özneye dönüştürme biçimindeki nesneleştirme kipleridir. İnsan, özneye dönüştürme süreçlerine girerken, iktidar ilişkilerine de dâhil olur. Çünkü bireyleri özne yapan iktidar teknikleridir. Özne sözcüğünün taşıdığı bütün anlamlar, boyun eğdiren ve tabi kılan bir iktidar biçimi telkin etmektedir. Bundan dolayı, özneye dönüşme süreçlerine karşı mücadeleler söz konusudur. Özne, iktidar ve şiddet arasındaki ilişkinin nasıl kurulduğuna dair düşünen Foucault, öznesi olarak tanıtıldığımız deneyimlerin kurulmasını gerçekleştiren bir iktidar alanı olduğunu, şiddetin de modern iktidarın kurumsal ağı içerisinde gelişen öznellik deneyimleri çerçevesinde her yere sirayet ettiğini belirtmektedir. İktidarın kurumsal düzeyde, düzenleyici ve denetleyici mekanizmalar sayesinde toplumsal ağın en uç yerlerine kadar sirayet etmesiyle birlikte şiddet, normlar, tüzükler ve prosedürler aracılığıyla belirli bir kapatma içinde gelişmektedir. Ancak, Foucault, şiddetin, iktidarın etkili bir aracı olduğunu kabul etse de, iktidarın esasını oluşturmadığını belirtmektedir. Bu çalışmada, Foucault’nun kuramsal çözümlemelerinden hareketle, özne, iktidar ve şiddet arasındaki ilişkiyi nasıl ele aldığı tartışılacak, onun düşünsel serüveni açısından önemli olan bu kavramların kendi tarih anlayışı bağlamında bir çözümlemesi yapılacaktır. Ayrıca, modern iktidar ilişkilerinin dayatmış olduğu öznellik deneyimlerine ve inceltilmiş şiddet araçlarına karşı verilecek direnişin imkânları sorgulanacaktır.

Links

PhilArchive

External links

  • This entry has no external links. Add one.
Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Foucaulatcu iktidar teorisinin eles̩tirisi: Lacancı bir müdahale.Efe Baştürk - 2017 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 10 (1).
Foucault'nun Etik Anlayışında Epimeleia Heautou-Sapere Aude İlişkisi.Cengiz Mesut Tosun & Mehmet Berk - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (1):129-146.
Sosyolojik Teoriler Bağlamında Yapısalcı Analizin İmk'nı ve Sınırlılıkları.İbrahim Keskin - 2011 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 1 (2):63-88.
Michel Foucault'nun Ahl'k Anlayışı.Kamuran Elbeyoğlu - 2011 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 1 (2):39-61.
Epistemik Paradigmanın Seyri: Erdem-Güç-İktidar.Riza Bakiş - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (2):203-218.
Otoritenin Şiddet Kullanma Hakkından Söz Edilebilir mi?Eray Yağanak - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):143-168.
Descartes felsefesinde öznenin epistemologik olarak konumlandiriliși.Naciye Atiș - 2008 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 1 (1).
II. Meşrutiyet Romanında Sultan II. Abdülhamid'e Karşı Verilen "İktidar Mücadele.Murat Tan - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 10):563-563.
Foucault'nun antikçağ çalıs̩malarında etik öznenin kurulumu.Cengiz Mesut Tosun & Mehmet Berk - 2017 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 10 (2).
Frege'nin Fonksiyon-Argüman Ayrımı ve Genel Önermelere İlişkin Analizi.Mustafa Yildirim - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):125-141.

Analytics

Added to PP
2020-07-08

Downloads
81 (#160,687)

6 months
18 (#78,427)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Author Profiles

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references