İmam zeynulâbi̇dîn’i̇n es-sahîfetu’s-seccâdi̇yye i̇si̇mli̇ eseri̇ etrafinda geli̇şen edebi̇yat

van İlahiyat Dergisi 9 (14):1-22 (2021)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Şia anlayışında dördüncü imam olarak kabul edilen Ali b. Huseyn Zeynulabidîn’in yazdığı iddia edilen es-Sahifetu’s-Seccadiyye isimli dua konulu eser, Şia âleminde Kur’an-ı Kerîm ve Hz. Ali’ye atf edilen Nehcu’l-Belağa kitabından sonra gelen üçüncü önemli kitaptır. Toplam 54 dua metninden oluşan bu eser, sadece bir dua kitabı olarak ele alınmamış aynı zamanda ahlak, akide, fıkıh, sosyoloji, psikoloji ve edebiyat alanlarına da kaynaklık etmiştir. Eser üzerine onlarca şerh, haşiye, makale, akademik araştırmalar yapılmış ve eser, Türkçe, İngilizce, Farsça, Urduca gibi birçok dile çevrilmiştir. Bu çalışmalar, eser etrafında önemli bir literatür oluşturmuştur. Biz bu çalışmamızda Tabakatu E‘lâmi’ş-Şî‘a, A‘yânu’ş-Şî‘a ve ansiklopedik tarzda yazılmış olan ez-Zerî‘a ilâ Tesânîfi'ş-Şî‘a isimli kaynak eserlerden aynı zamanda Mektebetu’l-Melik Fehd, Mektebetu’l-İskenderiye ve Mektebetu Mısrı’l-‘Âmme gibi yüzbinlerce kitabı içeren kütüphanelerden yararlanarak es-Sahîfetu’s-Seccâdiyye üzerine özellikle Arapça yapılmış çalışmaları incelemeye aldık ve eser etrafında gelişen literatürü tespit etmeyi amaçladık.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 76,215

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Peri Hermeneias Üzerine Orta Şerh.Muhammet Nasih Ece - 2020 - van İlahiyat Dergisi 8 (12):119-157.
Süleyman Uludağ. İslam’da Ahlak ve Ahlak Ekolleri.Hasan Bülte - 2020 - van İlahiyat Dergisi 8 (12):165-167.
Platon’un Timaios Diyalogunda Tanrı ve Evrenin Oluşumu.Şamil Öçal - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (1):65-83.
Written Source of al-Muwaṭṭa: Risālat al-Farā’iḍ.Mansur Koçi̇nkağ - 2020 - Tasavvur - Tekirdag Theology Journal 6 (2):1545-1567.
Deleuze ve edebiyat: Sınırların ötesine geçmek.Özcan Yilmaz Sütcü - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (2).

Analytics

Added to PP
2021-06-15

Downloads
1 (#1,499,562)

6 months
1 (#449,220)

Historical graph of downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references