Kyivan Academy:70-93 (2017)

Authors
Abstract
Стаття присвячена трактатам «Про виникнення і зникнення» викладеними у Києво-Могилянській академії у XVII–XVIIІ ст. як складова філософського курсу. Ці трактати мають історичну і тематичну прив’язку до однойменної книги Аристотеля і зосереджені на обговоренні виникнення, субстанційної і якісної зміни та зникнення. Однак деякі могилянські професори, як Стефан Яворський і Теофан Прокопович, включили сюди і теологічні питання. Яворський обговорює питання про транссубстанціацію св. Євхаристії, намагаючись з’ясувати, як ця субстанційна зміна відбувається і коли вона має місце на Божественній Літургії Східного обряду. Він доводить, що транссубстанціація відбувається під час Слів Освячення, а не Епіклези. На його думку, так вчили найбільш авторитетні теологи Східної церкви. Обговорення цього питання у філософському курсі (1691–1693) найімовірніше було реакцією на Московський собор 1689 року, де було осуджено доктрину про транссубстанціацію під час Слів Освячення. Яворський, натомість, хотів захистити вчення, притаманне українській православній традиції (Петро Могила, Сильвестр Косов, Інокентівй Ґізель тощо). Інший професор, Теофан Прокопович, у своєю курсі (1707–09) звертається до питання про особливу збереженість мощей Києво-Печерських святих. Він доводить, що мощі, які покояться у Київських Печерах, зберігаються завдяки особливій Божій благодаті, і детально аналізує 16 аргументів противників, які це заперечують. На думку автора статті, введення теологічних тем у філософські курси було пов’язане з особливою соціальною значущістю цих питань у той час.
Keywords схоластика  транссубстанціація  українська православна теологія  філософські курси  Києво-Могилянська академія
Categories (categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy

 PhilArchive page | Other versions
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Рецензія.Vadym Zadunaiskyi - 2013 - Схід 4 (124):172-173.
Громадянське суспільство: Середній клас чи влада маргіналів?Володимир Товарниченко - 2013 - Гуманітарний Вісник Запорізької Державної Інженерної Академії 53:19-27.
Ідентичність як внутрішній аспект мультикультуралізму: Соціально-філософський аналіз.Н. О Рєзанова - 2013 - Гуманітарний Вісник Запорізької Державної Інженерної Академії 54:82-90.

Analytics

Added to PP index
2019-06-11

Total views
106 ( #108,811 of 2,497,780 )

Recent downloads (6 months)
17 ( #48,214 of 2,497,780 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes