Kazvi̇n’i̇n fethi̇, i̇slâmlaşmasi ve IV/x. Asrin sonuna Kadar şehi̇rdeki̇ i̇slam kültür ve medeni̇yeti̇ni̇n geli̇şmesi̇ndeki̇ Ana unsurlar

van İlahiyat Dergisi 8 (13):183-205 (2020)
  Copy   BIBTEX

Abstract

İran’ın kuzeybatısında İslam coğrafya âlimlerinin Cibâl olarak tavsif ettikleri bölgede Sâsânîler döneminde kurulan Kazvin, İslâm orduları tarafından bölgede ele geçirilen ilk İran şehirlerinden biri olmuştur. Kuruluşundan itibaren Deylem cihetine yönelik saldırılarda askerî karargâh amaçlı kullanılan kent, İslâm fetihleriyle de bu hüviyetini korumuştur. Halkın İslâm’ı benimsemesinin zamanı ve niteliği hususunda ihtilaflar olmakla birlikte Kazvin'de kısa süre içinde İslâmlaşma tamamlanmıştı. Garnizon kent olmasından kaynaklı iskân ettirilen Arap askerler, diğer beldelerden sınıra cihada gelen Müslümanlar, âlimler ve şehre ayrı imtiyazlarda bulunan halifeler sebebiyle şehir kısa süre içinde fizikî ve kültürel olarak İslâm şehrine dönüşmüştür. Çalışmamızda örnekleriyle somutlaştıracağımız bu unsurlardan ilk olarak Kazvin fatihi Berâ b. Âzib tarafından şehre yerleştirilen Arap askerlerinden aralarında âlim ve ravilerin de bulunduğu kimselerin askerî faaliyetler dışında şehrin İslâm kültür ve medeniyetine katkılarından bahsedeceğiz. Keza İslâm büyükleri ve halifeler tarafından sınırda cihat etmenin faziletine dair sözleri ile teşvik edilen gönüllü askerleri ve gerek evlerinde gerekse camilerde ilim faaliyetlerini sürdüren âlimleri de bu minvalde zikredeceğiz. Son olarak bu askerler için kale, sûr ve şehrin sınıra yakın bölgelerinde inşa edilen mahalleler ile fiziki ortamı sağlayan, şehirde sürekli cihat ortamı olması hasebiyle halkı vergilerden muaf tutan ve vakıflarla malî destekte bulunan halifeleri ve sair idarî amillleri de kentin İslamlaşmasındaki diğer unsurlar arasında ele alacağız.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 92,038

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Giambattista Vico'da Sosyal Bilimlerin Temelleri.Sema Önal - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):313-323.
Çağdas̩ dünyada iki kültür kültürsüzlüğünü as̩mak.Metin Bal - 2015 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 8 (2).
Meşşâî İslam Filozoflarında ‘Tabiat’ Kavramı.Nuri Adıgüzel - 2018 - ULUM Journal of Religious Inquiries 1 (1):5-21.
God and Gender in Islam.Mustafa Çevik - 2013 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 3 (2):1-12.
Süleyman Uludağ. İslam’da Ahlak ve Ahlak Ekolleri.Hasan Bülte - 2020 - van İlahiyat Dergisi 8 (12):165-167.
Iran and Islam: Early Encounters.Kianoosh Rezania - 2017 - Der Islam: Journal of the History and Culture of the Middle East 94 (2):319-321.
Son asrın ilim ve fen adamlarına göre ilim, ahlâk, îman.Mustafa Rahmi Balaban - 1950 - Ankara,: Türkiye Matbaacılık ve Gazetecilik A. O..
Kültürel Marksizm ve kültürel çalıs̩malar.Douglas Kellner - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (2).

Analytics

Added to PP
2020-12-13

Downloads
20 (#768,637)

6 months
6 (#522,810)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

City Typology of Medieval Islamic Geographers: A Terminological View.Mesut Can - 2018 - Cumhuriyet İlahiyat Dergisi 22 (2):1137-1163.

Add more references