Giambattista Vico'da Sosyal Bilimlerin Temelleri

Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):313-323 (2016)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Vico, Batıda sosyal bilimlerin babası olarak kabul edilmiştir. Ona göre insan doğası gereği toplumsal bir varlıktır. Tabiatı Tanrı yaratmıştır. Onu en iyi Tanrı bilir. Kültürü yaratan insandır. Toplumsal ve kültürel bir varlık olarak kültür dünyasını kesin bir bilgi ile bilebilir. Kültürler, ulusların içinde ortaya çıkar ve biçimlenir. Kültürün ilk ortaya çıktığı insan yaratımları mitolojilerdir. Mitoloji ilk insanların somut düşüncesinin örneklerini verir. Sosyal bilimler alanında inceleme yapabilmek için dile bakmak gerekir. Gelenek görenekler adetler kısaca toplumsal kurumlar dilde yansır. Dil bir kültür taşıyıcısıdır. Vico’da kültür ve medeniyet bir bütündür. Yani, Vico, maddi kültür ve manevi kültür ayırımı yapmaz. Bunlar birbirini dönüşümlü olarak doğurur. Zaman içinde her çağın ve ulusun kültürü gereği, doğruluk anlayışı değişebilir. Yani kültür ögeleri arasında değişebilir ilişkiler söz konusudur. Buna rağmen kültür alanının bilimsel bilgisi elde edilebilir. Çünkü bu alanda insan tabiatının birliğinden kaynaklanan genel ilkelere ulaşmak mümkündür. Vico’da kültür ve medeniyet bir bütündür. Yani, Vico, maddi kültür ve manevi kültür ayırımı yapmaz. Bunlar birbirini dönüşümlü olarak doğurur. Zaman içinde her çağın ve ulusun kültürü gereği, doğruluk anlayışı değişebilir. Yani kültür ögeleri arasında değişebilir ilişkiler söz konusudur. Buna rağmen kültür alanının bilimsel bilgisi elde edilebilir. Çünkü bu alanda insan tabiatının birliğinden kaynaklanan genel ilkelere ulaşmak mümkündür.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 74,649

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Kultur, Arbeit und Sonntag.Hans-Georg Bensch - 2010 - In Jure Zovko & Andreas Arndt (eds.), Staat Und Kultur Bei Hegel. Akademie Verlag. pp. 119-128.
Kultur und Kollektiv in philosophischer Sicht.Thomas Göller - 2015 - Zeitschrift Für Kultur- Und Kollektivwissenschaft 1 (1):29-46.
Skeptizismus und Kultur in Hegels Philosophie.Samir Arnautović - 2010 - In Jure Zovko & Andreas Arndt (eds.), Staat Und Kultur Bei Hegel. Akademie Verlag. pp. 129-140.
Die Bedeutung Der Kultur Für Die Rechtsvergleichung.Susanne Beck - 2015 - Zeitschrift Für Kultur- Und Kollektivwissenschaft 1 (2):99-118.
Kultur, Geist, Natur.Andreas Arndt - 2010 - In Jure Zovko & Andreas Arndt (eds.), Staat Und Kultur Bei Hegel. Akademie Verlag. pp. 93-104.
Kollektive und Kultur – Sozialpsychologische Perspektiven.Stefan Strohschneider & Daniela Gröschke - 2015 - Zeitschrift Für Kultur- Und Kollektivwissenschaft 1 (1):47-72.
Kollektivierung Und Transkollektivierung. Was Kultur Von Moral Und Recht Unterscheidet.Klaus P. Hansen - 2015 - Zeitschrift Für Kultur- Und Kollektivwissenschaft 1 (2):9-26.
Kultur machen? Nie trägerlos! Versuch einer Standortbestimmung des Kollektivansatzes.Dominic Busch - 2015 - Zeitschrift Für Kultur- Und Kollektivwissenschaft 1 (1):111-154.

Analytics

Added to PP
2018-12-08

Downloads
0

6 months
0

Historical graph of downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references