Türk makam müzi̇ği̇ ekseni̇nde hati̇p zâki̇rî Hasan efendi̇’ni̇n i̇ki̇ i̇lâhîsi̇ üzeri̇ne makamsal ve bi̇çi̇msel bi̇r i̇nceleme

van İlahiyat Dergisi 9 (15):162-174 (2021)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Türk makam müziği, kökeni Orta Asya’ya dayanan, Çin, Hint, Fars ve Ortadoğu kültürüyle yoğurulmuş, çok kültürlü yapısıyla oldukça zenginleşmiş bir müziktir. İslâmiyetin kabulüyle Orta çağ İslâm dünyasının en önemli kuramcılarından olan Kındî, Farâbî ve İbn-î Sînâ yapmış oldukları çalışmalarla Türk makam müziğinin gelişimine büyük katkı sağlamışlardır. Türk mûsikîsi en büyük gelişimini Osmanlı devleti zamanında göstermiştir. Padişahların birçoğunun mevlevî tarikatına mensup olması bu bağlamda mûsikî ve edebiyata hâkim olmaları gelişimi sağlayan en önemli etkenlerdendir. Türk makam müziğinin gelişiminde Doğu coğrafyası ile olan etkileşiminde önemli payı vardır. Safüyiddin Urmevî ve Abdülkâdir Merâgî yazmış oldukları eserlerle mûsikînin şekillenmesine büyük katkı sağlamıştır. On beşinci yüzyıl Türk makam müziği adına yapılan kuramsal çalışmaların arttığı, yapılanmanın hızlandığı ve günümüz mûsikî nazariyatının şekillendiği bir yüzyıl olmuştur. On altıncı yüzyılın sefer ve fetihlerle geçmesi mûsikî adına bir duraksamayı da beraberinde getirmiş, On yedinci yüzyıl ise özellikle bestecilik alanında önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönem olmuştur. Çoğu müzik tarihçisi bu dönemi klâsik dönem olarak kabul etmiştir. Çalışmanın başlığında da belirtildiği üzere Hatip Zâkirî Hasan Efendi bu yüzyılın dini form besteciliğinde en önemli isimleri arasında yer almaktadır. Çalışmada bestecinin TRT repertuvarında yer alan Rast makamında ve ilâhî formunda iki adet eseri makam ve biçim açısından incelenmiş ve dönemin mûsikî kültürü adına çıkarımlar yapılmıştır.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 83,980

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Felsefe tip ve tari̇h: Tabakât li̇teratürü üzeri̇ne bi̇r i̇nceleme.Rukiye Aydoğan Aydoğan - 2016 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 17 (32):209-209.
An Evaluation on the Word of Fu'd in the Qur'an.Hatice Avci - 2020 - Dini Araştırmalar 23 (59):349-371.
A Study on the Salvation Army.Bayram Polat & Yasin Öner - 2020 - Dini Araştırmalar 23 (59):373-396.
Türk Halk Müziği Sözlerinde "Metaforik A.Banu Mustan Dönmez - 2013 - Journal of Turkish Studies 8 (Volume 8 Issue 4):1081-1097.
Tarihi Türk Lehçelerinde Biçim-Sözdizimsel İşlevleri Bakımından "Ne" Sözcüğü.Şirvan Kalsin - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 15):247-247.

Analytics

Added to PP
2021-12-14

Downloads
3 (#1,371,624)

6 months
2 (#332,693)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references