Di̇li̇n yapisi ve geli̇şi̇mi̇ne dai̇r farkli görüşleri̇n kisa bi̇r anali̇zi̇: Söyleme, konuşma ve söz üzeri̇ne bi̇r düşünme denemesi̇

Tabula Rasa: Felsefe Ve Teoloji 28:71-80 (2018)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Bu makalede en temelde dil üzerine bir düşünme denenmiştir. Dilin evrimsel ve tarihsel gelişimine, oluşumuna dair farklı görüşler incelenmiştir. Bu görüşler üzerinden, konuşmanın ve bir söz söylemenin -herhangi bir şey söylemekten farklı olarak- felsefi anlamı düşünülmüştür. Dil ve düşünme arasındaki ilişkinin ne kadar derine gittiği ya da gitmediği araştırılmıştır. Heidegger‘in dile, konuşmaya ve söze ilişkin görüşleri sunularak günlük konuşmanın sıradanlığı ve dilin şiirselliğinin özsel önemi arasındaki karşıtlık bir nebze de olsa giderilmeye çalışılmıştır.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 91,271

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Heidegger'de Teknoloji Bağlamında İnsanın Yersiz Yurtsuzluğu Problemi.Umut Dağ - 2012 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 2 (2):35-51.
Bi̇r kavramin anali̇zi̇: Hadi̇s i̇li̇mleri̇ açisindan “sâhi̇bu hadi̇s”.Sezai Engi̇n - forthcoming - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi:57-85.
Felsefenin Doğuşuna İçkin Bir Unsur Olarak Mitos.Mehmet Buğra Özgöçer - 2019 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 6 (1):15-26.

Analytics

Added to PP
2019-11-02

Downloads
18 (#795,951)

6 months
3 (#961,598)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Engin Yurt
Ondokuz Mayis Universitesi

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references