H'ris el-Muh'sibî’de Eğitimle İlgili Bazı Kavramlar

Atebe (forthcoming)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Din, eğitime anlamlı gaye ve hedefler sağlarken ahlâk, hem dinin hem de eğitimin önemli amaçlarından birini teşkil etmektedir. Ayrıca tam anlamıyla tahakkuk etmesi, olumlu ve dengeli bir kişilik oluşturması adına eğitimin dinî ve ahlâkî karakteri de önem arz etmektedir. Bu nedenle günümüzde eğitim, din eğitimi, değer ve ahlâk eğitimi şeklindeki adlandırmaların tarihsel süreçte hangi kavramlara karşılandığının ya da hangi kavramlarla ilişkili olduğunun ortaya konması büyük bir önemi haizdir. Ehl-i Sünnet kelâmının ve tasavvufun kurucu isimleri arasında yer alan Hâris el-Muhâsibî, insanın dinamik yapısını oluşturan, onun olumlu-olumsuz eylemlerinin kaynağı konumundaki kalp, akıl ve nefsin belli bir ölçü ve denge içerisinde eğitilmesi gerektiği üzerinde duran, bu yönde çok sayıda kavrama yer veren erken dönem âlimlerinden birisidir. Muhâsibî’nin insanın içten dışa değişimi ve dönüşümü, onun eğitimi ve öğretimiyle ilgili farklı kavramlara değindiği görülmektedir. Bu yönüyle çalışmamız, Muhâsibî’nin eğitim, din ve ahlâk eğitimiyle ilgili yer verdiği kavramları konu edinmekte, bunları hangi anlamlarda kullanıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu şekilde eğitime dair kavramların gelenekten tevarüs edilen birikimle ve klasik metinler bağlamında ele alınması, eğitimin günümüzdeki muhtevasını, yaşadığı anlam kaymalarını, daralmalarını vs. anlamayı daha da kolaylaştıracaktır. Hem kavramların hem de bunların sahip olduğu muhtevanın tespit edilmesi bağlamında öncelikle Muhâsibî’nin eserlerinden istifade edilmiştir. Buna göre araştırma yazılı dokümanların incelenmesi yöntemiyle ele alınmıştır. Muhâsibî’nin başta edeb olmak üzere eğitime dair ele aldığı kavramlar -dönemin genel anlayışına uygun olarak- dinî ve ahlâkî bir tema taşımaktadır. Ta‘lîm/te‘allum, ders/tedrîs, edeb/te’dîb, tasfiye, tathîr, ıslâh ve mücâhede Muhâsibî’nin yer verdiği başlıca kavramlardır. Terbiye, tehzîb, tezkiye ve riyâzet gibi kavramlara ise ya hiç değinmediği ya da çok az değindiği görülmektedir. Muhâsibî, bunlardan edeble -bilhassa tasavvuf çevresinde ele alındığı şekliyle- dinî/ahlâkî bir içerikle ve daha çok nefsin terbiye edilmesi yönüyle ilgilenmiştir. Bunun yanında diğer kavramların da benzer bir içerikle ele alındığı gözlenmektedir.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 77,670

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Farabi’nin Eğitim Felsefesi Bağlamında Din ve Felsefeyi Konumlandırışı.Celal Yeşilçayir - 2021 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 8 (1):52-64.
Deyimlerimizde Temizlikle İlgili Kavramlar.Ayşe Aydin - 2015 - Journal of Turkish Studies 10 (Volume 10 Issue 8):517-517.
İsl'mî Türk Edebiyatı'nda Hicret ve Hicretle İlgili Kavramlar.Reyhan Keleş - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 7):225-225.
S'tı Bey ve Eğitimle İlgili Görüşleri.Hatice Başar - 2003 - Değerler Eğitimi Dergisi 1 (2):47-67.
Jacques Derrida Düşüncesinde “Dil”.Türkan Fırıncı Orman - 2015 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 2 (1):61-81.

Analytics

Added to PP
2022-10-01

Downloads
2 (#1,412,599)

6 months
2 (#322,967)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references