Argument z niepewności normatywnej a etyczna ocena badań naukowych wykorzystujących ludzkie embriony

Diametros 32:131-159 (2012)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Konserwatywni przeciwnicy prowadzenia badań naukowych na ludzkich embrionach argumentują, że od momentu poczęcia mają one status moralny równy statusowi ludzi dorosłych: zarodki mają takie samo prawo do życia jak dorośli. W artykule przedstawiam oryginalną argumentację za tym stanowiskiem, której źródła można znaleźć w XVII-wiecznej teologii moralnej i współczesnej teorii decyzji. Argumentacja ta nie odwołuje się do statusu ontologicznego embrionów, ale do pewnego typu rozumowania praktycznego na temat tego, co należy robić w rozmaitych sytuacjach niepewności. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona wzmacniać stanowisko konserwatywne, ponieważ nie zależy od kontrowersyjnych metafizycznych założeń na temat statusu zarodków czy kwestii ich potencjalności. W artykule pokażę jednak, że argumentacja ta obarczona jest poważnymi wadami, które sprawiają, że nie da się jej zastosować do uzasadnienia sprzeciwu wobec moralnej czy prawnej dopuszczalności np. badań na zarodkowych komórkach macierzystych

Links

PhilArchive

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Dwie doktryny cywilizacyjne. Koneczny a Majewski.Robert Piotrowski - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
Pluripotencjalna historia immunologii. Przegląd.Neeraja Sankaran - 2012 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 3 (1).
Ewolucja: inżynier systemów komputerowych projektujący umysły.Aaron Sloman - 2011 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 2 (2).
Procesy wyobrażeniowe on-line.Piotr Markiewicz - 2009 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 3.
Reprezentacje umysłowe jako aproksymacje stanów mózgu.Włodzisław Duch - 2009 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 3.
Problem prawdy w notatkach Wittgensteina z lat 1930–1933.Maciej Soin - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.

Analytics

Added to PP
2013-03-14

Downloads
631 (#18,712)

6 months
29 (#69,197)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Tomasz Żuradzki
Jagiellonian University

References found in this work

No references found.

Add more references