Teoria narodu według Jana Karola Kochanowskiego

Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52 (2007)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Jan Karol Kochanowski, polski filozof i historyk, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, został już niemal zapomniany. Tylko dwie jego prace, tj. Tłum i jego przewódcy wydane w 1906 roku i Echa prawieku i błyskawice praw dziejowych na tle teraŸniejszooeci1, odbiły się większym echem zarówno w kraju jak i zagranicą. W filozofii polskiej jest jednym z autorów wzmiankowanych co najwyżej przez historyków dyscypliny. Należy do myślicieli niemal zupełnie zapomnianych, a autorzy, którzy interesowali się jego poglądami przyznają, że istniejące informacje biograficzne są „zarazem zbyt skąpe”. Stąd w przedstawionej pracy starałam się przybliżyć postać Kochanowskiego, którego poglądy zasługuj ą na uwagę jako fakt historyczny, bez którego dzieje polskiej filozofii i socjologii nie są kompletne. Myśl Kochanowskiego wykazuje wiele wspólnych cech z założeniami psychologizmu i socjologizmu, choć ten pierwszy na pewno był mu bliższy. Można spotkać u tego myśliciela wątki, dla których inspiracją była refleksja nad tłumem Gustava Le Bona, teoria podboju Lestera F. Warda, psychologizm historyczny Karla Lamprechta, naturalizm Ludwika Gumplowicza, teoria resentymentu Fryderyka Nietzschego. Niniejszy artykuł stanowi próbę rekonstrukcji i analizy wybranych poglądów Kochanowskiego odnoszących się do filozofii dziejów i psychologii narodów.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 74,310

External links

  • This entry has no external links. Add one.
Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Recepcja myśli Ludwika Gumplowicza w Polsce.Ewa Czerwińska-Schupp - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
„Tu – pomiędzy ”. Parada z tekstów Jana Potockiego.Dariusz Adamski - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
Metafizyka – nieznana książka Wincentego Lutosławskiego.Tomasz Mróz - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
Ekotypy poznawcze człowieka.Maciej Błaszak - 2009 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 3.
Miserere. Estetyka terroru.Antonio Incampo - 2011 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 2 (2).
Sceptyczna a Nietzscheańska krytyka poznania.Mikołaj Domaradzki - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
Reprezentacje umysłowe jako aproksymacje stanów mózgu.Włodzisław Duch - 2009 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 3.
Dwie doktryny cywilizacyjne. Koneczny a Majewski.Robert Piotrowski - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
Zasady psychologii według św. Tomasza z Akwinu.Tomasz Pawlikowski - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.

Analytics

Added to PP
2013-03-14

Downloads
0

6 months
0

Historical graph of downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references