Z filozofii współczesnej. O prawdzie

Instytut Filozofii UWM, Centrum Badań Europy Wschodniej UWM w Olsztynie (2010)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Naszym dążeniem nie jest osiągnięcie ostatecznych rozwiązań w kwestii Cóż jest prawda? , obraliśmy skromniejszy cel. Podtytuł O prawdzie nie sugeruje, iż praca stanowi kompendium wiedzy o problemie prawdy w całej filozofii współczesnej. Rezygnujemy bowiem z ujęć syntetycznych i systematycznych, w zamian chcemy skupić się na obiektywnych i rzetelnych prezentacjach i interpretacjach wybranych koncepcji prawdy w poglądach Martina Heideggera, Johna Graya, Xaviera Zubiriego, Jacques'a Derridy, Johna Rawlsa i Stefana Swieżawskiego. Zdaniem autorów tekstów, poglądy tych właśnie filozofów wskazały nowe drogi myślenia o prawdzie bądź twórczo nawiązywały do ujęć tradycyjnych. My ufamy, iż pozwolą one dostrzec panoramę filozoficznych dyscyplin debatujących o prawdzie (ontologia, epistemologia, filozofia polityki, historiozofia) oraz dylematy związane z prawdą, które są ważne dla innych dziedzin wiedzy i życia codziennego, w różnych jego aspektach (prywatnym, społecznym, politycznym).

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 77,670

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

John Rawls: polityka i prawda.Dorota Sepczyńska - 2010 - In Z filozofii współczesnej. O prawdzie. Instytut Filozofii UWM, Centrum Badań Europy Wschodniej UWM w Olsztynie. pp. 107-142.
O osobliwości filozofii polityki.Dorota Sepczyńska - 2011 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 56: 275-301.
Współczesne dylematy filozofii i kultury.Dorota Sepczyńska, Piotr Wasyluk & Jadwiga Błahut-Prusik (eds.) - 2010 - Instytut Filozofii UWM w Olsztynie, Centrum Badań Europy Wschodniej UWM w Olsztynie.
Prawda a Metoda.Janusz Jaskóła & Anna Olejarczyk (eds.) - 2003 - Wydawn. Uniwersytetu Wrocławskiego.
Filozofia tolerancji wobec filozofii: liberalizm polityczny Johna Rawlsa.Dorota Sepczyńska - 2010 - In Marcin Bogusławski (ed.), Filozofia: ogląd, namysł, krytyka? Instytut Filozofii Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. pp. 158-172.
„Późny” Rawls o pluralizmie teorii i stabilności politycznej.Dorota Sepczyńska - 2006 - In Sebastian Richert (ed.), Pluralizm filozofii, filozofia wobec pluralizmu. Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział Modus. pp. 119-133.
Ernesto Laclau – postmarksistowska koncepcja wspólnoty politycznej.Dorota Sepczyńska - 2006 - In Dorota Sepczyńska & Mieczysław Jagłowski (eds.), Z myśli hiszpańskiej i iberoamerykańskiej. Filozofia-literatura-mistyka. Instytut Cervantesa, Instytut Filozofii UWM w Olsztynie, Katedra UNESCO UWM, Wydział Socjologii i Pedagogiki WSIiE TWP w Olsztynie. pp. 279-291.
W poszukiwaniu najlepszego modelu polityki. C. Schmitt, J. Rawls, Ch. Mouffe.Dorota Sepczyńska - 2010 - In Współczesne dylematy filozofii i kultury. Instytut Filozofii UWM w Olsztynie, Centrum Badań Europy Wschodniej UWM w Olsztynie. pp. 177-221.
O relacjach logos-praxis na marginesie definicji liberalizmu.Dorota Sepczyńska - 2010 - In Mieczysław Jagłowski (ed.), Logos i praxis. O skuteczności myślenia. Instytut Filozofii Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. pp. 191-210.

Analytics

Added to PP
2014-05-03

Downloads
15 (#706,403)

6 months
1 (#480,066)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references