Role myšlenkového experimentu ve vědě a filozofii

Pro-Fil 13 (1):39 (2012)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Audiozáznam přednášky proslovené ve Filozofické jednotě na Katedře filozofie dne 26. března 2012.V přednášce se pokouším o velmi základní rozlišení tří funkcí, jež mohou myšlenkové experimenty plnit. Nejprve nabízím liberální definici myšlenkového experimentu, podle níž nejde nutně o výjimečné, nereálné, teoreticky zajímavé, bizarní, imaginární scénáře, nýbrž o celkem běžné představování si situace s kognitivním cílem. Snažím se ukázat, že navzdory své šíři je tato definice přiměřeným zachycením všech podstatných vlastností útvarů, jež intuitivně mezi myšlenkové experimenty počítáme. Stručně se poté věnuji prvnímu významu myšlenkových experimentů: imaginární příklady jsou názornou pomůckou při posilování již získaných přesvědčení. Jejich první význam je didaktický. Druhý možný význam myšlenkových experimentů je předmětem vyhraněných diskusí zejména v posledním dvacetiletí: imaginární příklady jsou zdrojem zdůvodnění. Jejich druhý význam je tedy epistemický. Zatímco je však první, didaktický význam zcela nekontroverzní, epistemický význam myšlenkových experimentů je předmětem mnoha odmítnutí. Myšlenkové experimenty jsou tak často odkázány pouze do role názorných pomůcek bez další hodnoty. Snažím se ukázat, že existuje ještě třetí význam myšlenkových experimentů, význam dialektický. Vhodně použitý myšlenkový experiment může v kritické diskusi sloužit jako „přenašeč důkazního břemene”, tj. dokáže vyvolat argumentační tlak na protistranu. Imaginární scénář může za jistých okolností fungovat jako legitimní argument, aniž bychom však nutně museli předpokládat silný epistemický význam myšlenkových experimentů. Myšlenkové experimenty tak mohou být víc než jen líbivé ornamenty, zároveň ale nejsme zavázáni k obhajobě problematické epistemické teze.klíčová slova: myšlenkový experiment, epistemologie, důkazní břemeno.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 91,252

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Místo myšlenkových experimentů ve filozofii.Filip Tvrdý - 2018 - Teorie Vědy / Theory of Science 40 (2):211-229.
Intuícia a imaginácia vo filozofii a vede.Lukáš Švihura - 2018 - NA PULZE Časopis Prešovskej Univerzity V Prešove 11 (5):59.
Neznesiteľná l’ahkosť zdôvodnenia prima facie. [REVIEW]Michal Ivan - 2013 - Teorie Vědy / Theory of Science 35 (2):315-320.
Pojetí „události“ jako myšlenkového modelu.Ladislav Hejdanek - 2007 - Reflexe: Filosoficky Casopis 32:134-142.
Człowiek a historia w filozofii Jana Jakuba Rousseau.Marek Blaszke - 1983 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 29.
Aktuálne O vede a mravnosti.Ján Letaši - 1978 - Filozofia 33 (1):90.
O osobliwości filozofii polityki.Dorota Sepczyńska - 2011 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 56: 275-301.

Analytics

Added to PP
2020-11-26

Downloads
3 (#1,657,732)

6 months
2 (#1,182,310)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Marek Picha
Masaryk University

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references