“Kur’an Ansiklopedisi” Başlıklı Matbu Çalışmalara Genel Bir Bakış

Abstract

Yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren ortaya çıkan “Kur’ân ansiklopedisi” başlıklı matbu çalışmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kur’ân ansiklopedileri birçok dilde telif edilmiştir. Bu çalışma “Kur’an ansiklopedisi” başlıklı çalışmaların genel bir değerlendirmesini hedeflemektedir. Kur’ân ansiklopedileri; çalışmayı hazırlayanlara, muhataplara ve içeriklerine göre farklılıklar arz etmektedir. Kur’ân ansiklopedileri yazımında farklı yollar izlenebilmektedir. Bazı çalışmalar ferdi ürün olabilirken, grup yahut kurum çalışmalarına da rastlanabilmektedir. Ayrıca derleme hüviyetinde çalışmalar da bulunmaktadır. Bu çalışmaların muhatapları da; halk, akademik camia, gençler veya çocuklar gibi farklı gruplar olabilmektedir. Kur’ân ansiklopedileri içerisinde, mushaf tertibince -muhtasar veya geniş- tefsir formunda olanlar, Kur’ân ilimleri şeklinde olanlar, soru-cevap tarzında olanlar ve sûre eksenli oluşturulanlar olduğu gibi, -ansiklopedilerin yaygın formatı olan- maddeler veya makaleler halinde yazılanlar da vardır. Maddeler/makaleler halinde oluşturulan ansiklopediler de farklı hacim ve içeriklere sahiptirler. Ayrıca, Kur’ân hakkında “ansiklopedik sözlük” tarzı çalışmalar da bulunmaktadır. Farklı içerik ve türlerle karşımıza çıkan bu çalışmaların -daha genel bir değerlendirme ile- başlıca iki türe ayrıldığını söyleyebiliriz. Kur’ân ansiklopedilerinden bir kısmı Kur’ân muhtevasına tahsis edilmişken; bazıları, Kur’ân ve tefsir okumaları veya araştırmaları rehberi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Download options

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 72,660

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Analytics

Added to PP
2020-01-04

Downloads
4 (#1,286,735)

6 months
1 (#388,784)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Similar books and articles

Fiilî Tefsir Tarzları.Hikmet KOÇYİĞİT - 2019 - Tasavvur - Tekirdag Theology Journal 5 (2):1393-1417.
Matematik Eğitiminde Değerler Üzerine Bir Deneme.Soner Durmuş - 2004 - Değerler Eğitimi Dergisi 2 (7-8):65-79.
Kültürel Marksizm Ve Kültürel Çalıs̩malar.Douglas Kellner - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (2).
H'ricî ve İb'zî Tefsire Dair Bir Literatür Denemesi.Güven Ağirkaya - 2019 - Tasavvur - Tekirdag Theology Journal 5 (2):1299-1334.
Kıyas Şekillerinin Ortak Ve Farklı Yönleri.Şerefettin Adsoy - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):109-124.
İsl'm'ın Yerel Bağlamları.Ejder Okumuş - 2006 - Değerler Eğitimi Dergisi 4 (11):69-100.
Din Sosyolojisinde Dini Grup Tipolojileri.Ahmet Faruk Kiliç - 2007 - Değerler Eğitimi Dergisi 5 (13):37-58.

References found in this work

No references found.

Add more references

Citations of this work

No citations found.

Add more citations