Abstract
Unamuno’nun Sis adlı romanı gerçekliğin doğasına ilişkin felsefi bir sorgulama edimini bir aşk hikâyesi etrafında sembolize ederek dolaylı bir biçimde okuyucuya sunmaktadır. Eserin kahramanı Augusto Pérez’in varoluşsal krizinin kurgu ve gerçeklik arasındaki ilişkiyle birlikte farklı bir boyuta taşındığı bu roman, hayatın anlamı, ölümsüzlük arzusu ve bireyin tanrıyla olan ilişkisi gibi temaları varoluş ve kimlik arayışı ekseni etrafında şekillendirerek tartışmaya açmaktadır. Nesnel gerçeklik ve öznel hakikat arasında gidip gelen bu tartışma, Unamuno’nun varoluşçuluğu hakkında önemli ipuçları taşımakta ve kavramsal kişilikler aracılığıyla ustaca ortaya koyduğu diyalog yöntemini dâhiyane edebi üslubuyla birleştirmektedir. Hayatın muğlaklıklarla dolu belirsiz bir yapısı olduğunu ifade eden Unamuno için yaşamın kendisi bir sistir. Dahası, yaşamın tüm canlılığının ve dinamikliğinin taşıyıcısı olan bu sisi aklın ve mantığın ışığında dağıtmaya ve berraklaştırmaya çalışmanın kendisinin komik olduğunu belirten Unamuno, yaşamın anlamının tam da bu trajik anlamı içinde ortaya çıktığını iddia eder. Aklın bildikleri ile kalbin inandıkları arasında insan absürt ve paradoksal olana adeta Kierkegaardcı bir iman sıçramasıyla bağlanmalıdır. Unamuno’nun varoluşçuluğunu gerçeklik problemi bağlamında değerlendirmeye çalışan bu makalenin amacı, varoluşun kurgu ve gerçeklik arasındaki özel yerini öznel bir iç hesaplaşmaya dönüştürme gerekliliğine dikkat çekmektir.
Keywords Miguel de Unamuno,sis,Varoluş,Ölüm,Gerçeklik,Kurgu
Categories (categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 70,130
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Ölüm Sorusu.Otto Friedrich Bollnow - 2013 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 6 (1).
Varoluş Felsefelerinde Varoluşun Özden Önceliği Sorunu.Vefa Taşdelen - 2011 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 1 (1):27-55.
Sorgulanmamış Hayat Yaşanmaya Değer Mi?Ferhat Onur - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (1):307-322.
Miguel de Unamuno y la cultura francesa.Maria de la Concepción de Unamuno Pérez - 1993 - Revue Philosophique de la France Et de l'Etranger 183 (2):488-489.
L'ontologie de Miguel de Unamuno.François Meyer - 1955 - Presses Universitaires de France.
Miguel de Unamuno y su res pública.José García de Tuñón Aza - 2012 - El Catoblepas: Revista Crítica Del Presente.
Antropología Filosófica de Miguel de Unamuno.María Avelina Cecilia Lafuente - 1983 - Universidad de Sevilla Secretariado de Publicaciones.

Analytics

Added to PP index
2020-11-01

Total views
3 ( #1,357,809 of 2,506,504 )

Recent downloads (6 months)
1 ( #416,791 of 2,506,504 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes