Authors
Duygu Dincer
Istanbul Aydin University
Abstract
Ölümcül Hastalık Umutsuzluk adlı eserinde umutsuzluğu, ben’in bir hastalığı ve kendine yönelen bir ilişkinin sonucu olarak ele alan Danimarkalı filozof Søren Aabye Kierkegaard, bu hastalığın kişide üç farklı şekilde görülebileceğini öne sürmüştür: “(a) bir ben’i olduğunun farkında olmayan umutsuz kişi, (b) kendisi olmak isteyen umutsuz kişi ve (c) kendisi olmak istemeyen umutsuz kişi.” Kierkegaard’a göre kendi ben’ininden kurtulmak isteyen kişi, “olmak istediği ben” hâline gelemediği için olduğu ben’ine katlanamamakta ve bu nedenle umutsuzluk yaşamaktadır. Bu çalışma kapsamında Kierkegaard’ın benlik ve umutsuzluk ilişkisi üzerine yaptığı bu tespitin, sosyal psikoloji alanının önde gelen araştırmacılarından biri olan Edward Tory Higgins’ın Benlik Uyuşmazlıkları Kuramı üzerinden okunabileceği öngörülmektedir. Higgins, geliştirdiği kuramda çoklu bir benlik ayrımına gitmekte ve benliği gerçek benlik, ideal benlik ve olması gereken benlik olmak üzere üç alana ayırmaktadır. Bu ayrıma göre gerçek benlik, kişinin sahip olduğunu düşündüğü özelliklerin; ideal benlik, kişinin kendisi olmak için idealde sahip olmayı arzu ettiği özelliklerin; olması gereken benlik ise kişinin taşımak zorunda olduğunu düşündüğü özelliklerin bir bütününü temsil etmektedir. Söz konusu özellikler, kişinin kendi kişisel bakış açısına dayalı olabileceği gibi başkalarının bakış açısından da kaynaklanabilmektedir. Higgins’a göre ikili benlik durumları arasındaki uyuşmazlık (örneğin gerçek benlik-ideal benlik ya da gerçek benlik-olması gereken benlik) kişide, kendi beklentilerini ya da başkalarının beklentilerini karşılamada yetersiz kaldığı yönünde negatif duyuşlar yaratmaktadır. Bu duyuşlar arasında depresyonun bir parçası olan umutsuzluk da yer almaktadır. Şimdiki çalışma Kierkegaard’ın tasvir ettiği “olmak istediği ben hâline gelemediği için olduğu ben’ine katlanamayıp umutsuzluğa yakalanan” kişinin içinde bulunduğu durumu, Higgins’ın öne sürdüğü “gerçek benlik-ideal benlik uyuşmazlığının depresyonla (dolayısıyla umutsuzlukla) ilişkili olabileceği” argümanıyla ilişkili bir biçimde ele almayı ve bu yolla benlik ve umutsuzluk ilişkisini felsefe ve psikoloji disiplinlerinin kesişiminde incelemeyi amaçlamaktadır.
Keywords Soren Kierkegaard  Edward Tory Higgins  Hopelessness  Self  Self-Discrepancy
Categories (categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy

 PhilArchive page | Other versions
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Ben Neyim?Şahabettin Yalçin - 2011 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 1 (2):27-38.
Hume ve Benlik.Şahabettin Yalçın - 2004 - Felsefe Tartismalari 32:19-31.
Felsefe ve nörobiyolojide bir problem olarak benlik.John R. Searle - 2015 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 8 (2).
Descartes ve Özne Olarak Benlik.Sahabettin YalÇin - forthcoming - Felsefe Dünyasi.
David Hume Düşüncesinde Ahlakın Zemini Olarak Benlik Ve Kişisel Özdeşlik.Ahmet Uğurlu - 2014 - Journal of Turkish Studies 9 (Volume 9 Issue 11):547-547.
Ergenlerin Benlik Saygısı ve Sosyal Kayg.ERİŞ Yasemin - 2013 - Journal of Turkish Studies 8 (Volume 8 Issue 6):179-193.
İlahiyatçı Kimliğinin İmkanı Üzerine Bir Deneme: Sosyal Benlik Sürecinde Nesnele.Bahset Karsli - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 12):123-123.
Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Sosyal Medyada Kurulan Benlik İnşasının Temsili.Gülsüm Çalişir - 2015 - Journal of Turkish Studies 10 (Volume 10 Issue 10):267-267.
Temel Benlik Değerlendirmesi, Başa Çıkma Stratejileri Ve Psikolojik Sağlamlık.Esin Özer - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 14):587-587.
Bergson'da Zaman, Kendilik Ve Özgürlük.Volkan Çifteci - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (2):105-122.

Analytics

Added to PP index
2019-06-30

Total views
163 ( #70,968 of 2,499,703 )

Recent downloads (6 months)
31 ( #28,255 of 2,499,703 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes