Abstract
Історія філософії як філософська дисципліна має двоїсте завдання. Історик філософії мусить шукати факти й опікуватися думками. Дискусії щодо поєднання цих завдань тривають. Мета цієї розвідки – прояснити поняття суб’єкта історико-філософського пізнання, функції та форми його присутності у дослідницьких текстах. Маємо прийняти як вихідний пункт декілька припущень. По-перше, тексти є тим місцем, у якому можна локалізувати такого суб’єкта, оскільки він не збігається з емпіричним суб’єктом. Навпаки, емпіричний суб’єкт здобуває свою ідентичність як дослідник у тексті й через текст. По-друге, дослідницький текст наводить мости між минулим і теперішнім, тобто зобов’язує дослідника не лише висловлювати свої думки, а й чути інші. По-третє, існування інтерпретаторів як соціальної групи спростовує можливість прямого контакту тексту і читача та обіцяє реалізувати цей контакт у дослідницькому тексті. Отже, хоча текст сам по собі не становить винятковий інтерес для дослідника, суб’єкт історико-філософського пізнання може бути реконструйований саме на основі текстів. У процесі реалізації поставленої мети визначено, в чому полягає специфіка історико-філософського пізнання та які вимоги висуває текст до свого читача; з’ясовано значення настроїв і почуттів у історико-філософському пізнанні та особливості, що відрізняють суб’єкта історико-філософського пізнання від інших суб’єктів пізнання. В основу аналізу покладено деякі теоретичні пропозиції І. Ш. Зарка та Ф. Р. Анкерсміта. Свої висновки автор підтверджує коротким порівняльним аналізом двох досліджень філософії XVIII століття.
Keywords Historiography of philosophy  historical and philosophical research  historical experience  philosophical history of philosophy  subject and object of cognition  text, and context  суб’єкт і об’єкт пізнання  текст і контекст  філософська історія філософії  історико-філософське дослідження  історико-філософське пізнання  історичний досвід
Categories No categories specified
(categorize this paper)
DOI 10.18523/2617-1678.2019.3.69-75
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 69,078
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

Signes.Maurice Merleau-Ponty - 2018 - Chiasmi International 20:229-229.
Signes.Maurice Merleau-Ponty - 1960 - Paris, France: Gallimard.
Signes.Maurice Merleau-Ponty - 1961 - Les Etudes Philosophiques 16 (2):264-265.
Sublime Historical Experience.F. R. Ankersmit - 2005 - Stanford University Press.

View all 19 references / Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Трансформація когнітивних підходів до пізнання.Sergii Sardak & Ю. К. Братчікова С. Е. Сардак - 2017 - Глобальні Та Національні Проблеми Економіки 17:27-29.
Історико-філософська концепція петра кудрявцева: Європейський контекст.Liudmyla Pastushenko - 2018 - Наукові Записки Наукма. Філософія Та Релігієзнавство 1:55-64.
Сучасне філософське пізнання в парадигмах когнітивного досвіду.Айта Сакун - 2015 - Гуманітарний Вісник Запорізької Державної Інженерної Академії 61:127-133.
Historiography of Philosophy: Subject Matter and Aims.A. I. Novikov - 1964 - Russian Studies in Philosophy 3 (2):24-34.
The Modernization of Historiography in 18th-Century Belgium.Tom Verschaffel - 2005 - History of European Ideas 31 (2):135-146.

Analytics

Added to PP index
2019-11-23

Total views
1 ( #1,539,100 of 2,498,790 )

Recent downloads (6 months)
1 ( #421,542 of 2,498,790 )

How can I increase my downloads?

Downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.

My notes