Britanya'daki Genç Sünnî Müslümanların Dini Otoriteye Karşı Tutumu

Atebe 8:1-24 (2022)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Britanya'daki tüm Müslüman toplumu için tek bir dini otoritenin olmaması, etnik ve mezhepsel farklılıklara bağlı olarak pek çok dini otoritenin oluşmasına neden olmaktadır. Britanya’daki Müslüman topluluklar genelde etnik ve mezhepsel kimlikler etrafında kümeleştiklerinden ötürü camileri ve dini otoriteyi de buna göre oluşturmuşlardır. Bu makale, Britanya doğumlu genç Sünnî Müslümanlar için dini otoritenin ne olduğunu araştırmaktadır. Bu çalışmada kullanılan veriler Britanya’nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Leeds şehrinde, etnografik bir çalışmayla 18-30 yaş aralığındaki genç- Sünni Müslümanlarla yapılan mülakatlardan elde edilmiştir. Bu çalışmanın temel gayesi bu genç Müslümanların günlük dini yaşamlarında dini tavsiyeleri nereden ve nasıl aldıklarını yansıtmaktır. Dolayısıyla bu çalışma, Britanya bağlamında araştırmaya katılan kişilerin dini otorite arayışlarındaki tercihlerini ortaya koymaktadır. Bu açıdan özellikle Britanya doğumlu genç Müslümanların eğilimini ortaya koymak son derece önemlidir. Bu makale, başlangıç olarak katılımcıların tercihlerine dayalı olarak Müslümanlar için dini otoritenin merkezinde bulunan dört cami imamını takdim etmektedir. Onları ele almakla, Britanya’daki Sünni Müslümanların yaşamlarında cami imamlarının rolü ortaya konulmaktadır. Her bir imamın profili incelenirken camii cemaatinin hangi sorular sorduğu ve imamlara yaklaşım metodu yansıtılmaktadır. Daha sonra, Leeds ’teki Müslümanların dini yaşamlarında özel bir önemi olan ve fetva veren iki meşhur din uzmanı ele alınmaktadır. Son olarak da Britanya’da yaşayan sıradan Müslümanların dini otorite arayışında sanal bir bilgi kaynağı olarak internet incelenmektedir. Böylece bu çalışma başlıca iki sonuç ortaya koyar: Britanya’daki genç Müslümanlar Deobandī, Barēlwī ve Cema’ati İslâmî gibi farklı mezhebi kimliklerden de olsalar da sıradan bir Müslümanın belli bir ameli mezhebi (Hanefî, Şafiî, Malikî ve Hanbelî) takip etmenin elzem olduğunu kabul etmektedirler. Diğeri ise onların dini otorite arayışındaki eğilimlerinin genelde ilk olarak yerel cami imamından başlayıp sonra da onların etnik ve mezhebi çevrelerinde meşhur olan daha uzman ulemaya kadar geniş çevreye ulaşmasıdır.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 84,108

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Rapprochement Between Sunnism and Shiism in Indonesia.Asfa Widiyanto - 2021 - Epistemé: Jurnal Pengembangan Ilmu Keislaman 16 (1):31-58.
Perceptions of Islamic Soteriology and its Interpretations.Marjana Harcet - 2014 - Journal for the Study of Religions and Ideologies 13 (38):39-56.
One aspect of the avicennian turn in sunnī theology.Robert Wisnovsky - 2004 - Arabic Sciences and Philosophy 14 (1):65-100.
Philosophical Challenges to Peaceful Government in Shi’a Iran.Nader Ghotbi - 2012 - Eubios Journal of Asian and International Bioethics 22 (1):17-20.
Ar-Risalah Imam Syafi'i.Zainul Maarif - 2018 - Jakarta, Indonesia: Turos Pustaka.
ʿUmar b. al-Khaṭṭāb and the Abbasids.Tayeb El-Hibri - 2021 - Journal of the American Oriental Society 136 (4):763.

Analytics

Added to PP
2023-01-05

Downloads
3 (#1,372,326)

6 months
3 (#248,868)

Historical graph of downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references