Sosyoloji̇k açidan dünden bugüne si̇verek karakeçi̇li̇leri̇’nde deği̇şi̇m

Tabula Rasa: Felsefe Ve Teoloji 31:56-75 (2019)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Sosyal bilimlerde sosyo-kültürel ve etno-sosyolojik araştırmalar geniş bir yer tutar. Bir grubun sosyo-kültürel ve etno-sosyolojik değişkenler özelinde kendisini nasıl tanımladığı araştırılan bir husustur. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan alt kültür grupları bu değişkenler bağlamında incelenmiştir. Bu çalışma Türkiye’de yaygın bir şekilde yaşayan gruplardan biri olan Karakeçililerden, Siverek Karakeçilerini incelemiştir. Siverek Karakeçilileri; etnografik bir alan araştırmasıyla, kendi yaşam alanlarına katılım sağlanarak elde edilen verilerle incelenmiştir. Veriler MAXQDA nitel veri analiz programı aracılığıyla değerlendirmiştir. Mehmet Eröz 1982’de aynı grubu aynı alanda incelemiştir. Makalede; Eröz’ün tespitleri ile araştırmacının tespitleri karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır. Böylelikle iki çalışma arasındaki uzun süre zarfı göz önüne alınarak, Siverek Karakeçililerinin yaşadığı değişim ve dönüşüm değerlendirilmiştir. Çalışma bu yönüyle özgünlük arz etmektedir.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 83,890

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Kültürel Marksizm ve kültürel çalıs̩malar.Douglas Kellner - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (2).
Türkiye'de İsl'm ve Çalışma Ahl'kı Değerleri.Mahmut Arslan - 2003 - Değerler Eğitimi Dergisi 1 (2):7-21.
Kültürel deformasyonda teknoloji̇ni̇n i̇zleri̇.Nazmi Avci & Damla Topçu - 2019 - Tabula Rasa: Felsefe Ve Teoloji 31:115-127.
Ahmet Mithat Efendi'nin Tiyatrolarında Değerler.Mehmet Baştürk - 2015 - Değerler Eğitimi Dergisi 13 (30):105-140.
Mi̇zrahi̇ yahudi̇leri̇ ve i̇srai̇l’deki̇ sosyo kültürel durumlari.Ravza Aydin - forthcoming - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi:81-105.
Liberalizm ve çokkültürlülüke bağlamında Charles Taylor'ın tanınma politikası.Murat Satici - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (1).

Analytics

Added to PP
2020-07-19

Downloads
5 (#1,218,099)

6 months
1 (#503,386)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references