Switch to: References

Citations of:

After Cosmopolitanism

Routledge (2012)

Add citations

You must login to add citations.
 1. Karşılaştırmalı Siyaset Teorisi.Feyzullah Yilmaz (ed.) - 2022 - İstanbul, Turkey: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları.
  Bu bölümde karşılaştırmalı siyaset teorisinin, siyaset teorisinin hem bir alt alanı, hem de bir yöntemi olarak ortaya çıkış sürecini ele alacağım. Bu bağlamda öncelikle ‘karşılaştırmalı siyaset teorisinin’ (KST) ne zaman ortaya çıktığı sorusuyla ilgileneceğim. Ardından, KST’nin neden ortaya çıktığı, ne olduğu ve nasıl yapılması gerektiği ile ilgili tartışmalara değineceğim. Bu tartışmayı, son otuz yılda literatürde öne çıkan bazı çalışmalar ve isimler ve onların tartıştığı konular, meseleler, sorular ve sorunlar üzerinden (karşılaştırmada özne/nesne ilişkisi ve güç problemi, soruların ya da sorunların evrenselliği (...)
  Direct download (2 more)  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 • Becoming Things, Becoming-World : On Cosmopolitanism, Reification and Education.Claudia Schumann - 2020 - Dissertation, Stockholm University
  What if education were not about becoming something, making something of yourself, becoming some thing? What if we were to consider education as becoming-world? These questions are posed against the background of the current populist nationalist backlash against the consequences of globalization, along with growing anti-intellectualism and anti-democratic sentiment. How can education contribute locally and globally to fostering and safeguarding the very possibility of democratic practices against the neoliberal consecration of reified social relations? Becoming Things, Becoming-world contributes to contemporary discussions (...)
  No categories
  Direct download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   1 citation