Switch to: References

Add citations

You must login to add citations.
 1. Between Foucault and Agamben: An Overview of the Problem of Euthanasia in the Context of Biopolitics.Gürhan Özpolat - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (2):15-31.
  Bu yazıda, ölmenin ve öldürmenin özel biçimlerinin yaşam ve ölüm arasındaki karanlık bir bölgede veyahut bulanık bir sınırda meydana geldiği gerçeğini göz önünde bulundurarak, ötenazi olgusu üzerinden, Michel Foucault ve Giorgio Agamben’in biyopolitika kavramsallaştırmaları arasında bir orta yol bulmayı deneyeceğim. Bu doğrultuda, tarihsel bir arka plan sunmanın elzem olduğuna inandığım çalışmaya, egemen iktidarın bugünkü felsefi temellerini aldığı ve teorik doğrulamalarını sağladığı mevcut hukuki-tıbbi-siyasi kompleksi anlamak için, ötenazi ve intiharın kısa bir tarihi ile başlayacak; ve iktidar ile ölüm arasındaki ilişkinin her (...)
  No categories
  Direct download (2 more)  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 • Biology, Contingency and the Problem of Racism in Feminist Discourse.Claire Peta Blencowe - 2011 - Theory, Culture and Society 28 (3):3-27.
  In the 1970s and 1980s a strong opposition and anxiety towards biological and naturalizing knowledges was the norm in feminist discourse. In the past decades the certainties of that ‘anti-biologism’ have been challenged, in part because of a new recognition of the role of contingency in both biological determination and biological science. What seems to have survived the shift is a set of normative assumptions concerning the role of determinacy and contingency in the political implications of ontological claims: an assumed (...)
  Direct download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
 • Biopolitical Subjectification.Ott Puumeister - 2019 - Sign Systems Studies 47 (1/2):105-125.
  The article proposes a semiotic interpretation of the concept of biopolitics. Instead of a politics that takes “life itself ” as its object and, as a result, separates life as an object from subjects, biopolitics is read as subjectification – a governmental rationality that constructs social ways of being and forms of life, that is, social subjectivities. The article articulates this position on the basis of two concepts: Jakob von Uexküll’s umwelt and Michel Foucault’s dispositive. While the former makes it (...)
  Direct download (4 more)  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   1 citation